Głównym celem tego projektu jest promowanie wartości edukacji na świeżym powietrzu. zachęcanie nauczycieli i uczniów do „opuszczenia” swoich sal lekcyjnych i spędzania czasu poza budynkiem szkoły. Wszystko, po to, aby promować edukację terenową – prawdopodobnie najbardziej uszczęśliwiającą formę edukacji na świecie, angażującą różne zmysły.
Projekt trwa od 1 października 2023 roku do maja 2024 roku. Nauczyciel wspólnie z klasą realizuje powierzone zadania projektowe (wybór 5 z 10 zadań).
Cele projektu:
poszerzanie wiedzy i umiejętności o otaczającym świecie,
rozbudzanie w podopiecznych zainteresowań historią regionu i miejsca zamieszkania,
kształtowanie postawy szacunku wobec innych,
rozwijanie umiejętności poszukiwań i wykorzystania zdobytych informacji oraz wyrabianie odpowiedzialności za powierzone zadania,
integracja zespołu klasowego oraz rozwijanie umiejętności pracy w grupie
nauka poprzez zabawę.
W pierwszym półroczu roku szkolnego 2023.2024 udało się zrealizować już 3 z 5 zadań. 1. Trzecioklasiści wykonali mini albumy przyrodnicze – „Zielniki” – zadanie 9.
2. Wybrali się w ciekawe miejsca (m.in. udali się do Limanowskiego Domu Kultury na przedstawienie, zwiedzili piękne malownicze miejscowości Nowy Wiśnicz oraz Lipnicę Murowaną, poznali faunę i florę góry Kostrza) – zadanie 4.
3. Po wycieczce na górę Kostrza zorganizowali posiłek (piknik) na świeżym powietrzu połączony ze wspólnie spędzonym czasem z kl.4. – zadanie 10
Przed uczniami kolejne wyzwania. W drugim półroczu, kiedy na zewnątrz zrobi się nieco cieplej zaplanowano kolejne zadania do wykonania m.in.:
1.”Zabawę w przyrodników” – wykonanie „warsztatów ogrodniczych” – zad. 7,
2. Plastykę w terenie – tworzenie prac z darów natury – zad.2
3. Obserwację przyrody – spacer po okolicy – zad. 1
4. Grę w terenie – zajęcia na świeżym powietrzu.
sty292024